Technologická agentura České republiky, číslo projektu TL02000195
Název v angličtině: Application of the contemporary research knowledge in political geography into teaching geography and social-scientific subjects at secondary schools
Období řešení: 01/2019-12/2021
Hlavním cílem je přenos poznatků současného výzkumu politické geografie do didaktických materiálů pro výuku geografie a sociálně-vědních předmětů na středních školách.
Stanoveny byly tři dílčí cíle:
1) vytvořit replikovatelný způsob, jak seznamovat školní veřejnost (učitele, žáky) s aktuálními geografickými poznatky o tématech lokální, národní a globální povahy
2) vytvořit informační a didaktické materiály pro učitele (a budoucí učitele), kteří budou vyučovat současná lokální, národní a globální politicko-geografická témata
3) propagovat geografické vzdělání a přispět k pozitivnímu vnímání významu geografie mezi širokou veřejností jako oboru, který dokáže interpretovat současné problémy a navrhovat možná řešení.
Řešitelský tým:
RNDr. David Hána, Ph.D. (hlavní řešitel)
Mgr. Alexandra Seidlová
Mgr. Lenka Pavelková, M.Sc.
Doc. RNDr. Dana Řezníčková, Ph.D.
RNDr. Libor Jelen, Ph.D.
Mgr. Lenka Hellebrandová
RNDr. David Vogt, Ph.D.
Týmoví spolupracovníci:
Mgr. David Outrata
Mgr. Jan Dresler
RNDr. Ing. Václav Jaroš
Mgr. Petr Svoboda
RNDr. Ivana Křížková, Ph.D.
Kristýna Janurová, M.A.
Mgr. Michala Kafková, Ph.D.
Mgr. Marek Pernica
Bc. Jan Šel
Mgr. Peter Deďo
Aplikační garanti:
Gymnázium Žďár nad Sázavou (Mgr. Roman Veselský, Mgr. Václav Černík)
Gymnázium Chomutov (Mgr. Jan Pravda)
Gymnázium prof. Jana Patočky, Praha (Mgr. Lukáš Boček)
Informace o výstupech projektu a jeho hodnocení
Více informací zde/ For more information
Grantová agentura České republiky, číslo projektu 18-13381S
Název v angličtině: Globalization and its regional responses: a case of European beer industry
Období řešení: 01/2018-06/2021
Rozmach globalizace přinesl zásadní změny v průmyslu projevující se mimo jiné v koncentraci vlastnictví i výroby koncových produktů. To však vedlo k prvotní uniformitě globálně vyráběných výrobků a zpřetrhání vazby mezi místem výroby a spotřeby, což může na regionální úrovni způsobovat reakce vedoucí k odmítnutí globálních produktů i podpoře vlastní regionální produkce. Cílem výzkumu je přispět do debaty o vlivu regionálního prostředí na dopady globálních procesů na příkladu evropského pivovarnictví. To bylo v posledních 30 letech zásadně ovlivněno globálními změnami, přitom jde o odvětví, kde jsou spotřebitelé na jakékoliv změny velmi citliví. Nejprve budou zkoumány základní proměny na úrovni celé Evropy a poté přistoupíme k detailním případovým studiím České republiky a Polska. Obě tyto země jsou vystaveny obdobnému působení globalizace, ale pivovarnictví hraje velmi odlišnou roli v tradici a identitě obyvatel, což může zásadně ovlivnit výsledné dopady na dané odvětví.
Řešitelský tým:
RNDr. Jiří Hasman, Ph.D. (hlavní řešitel)
Mgr. Kryštof Materna
Mgr. Martin Lepič
RNDr. Michal Semian, Ph.D.
RNDr. David Hána, Ph.D.
Mgr. Filip Förstl
Mgr. Jonáš Suchánek
Mgr. Veronika Bernhäuserová
Více informací zde/ For more information
Grantová agentura České republiky, číslo projektu 16-02521S
Období řešení: 1/2016-12/2018
Environmentální hazardy zasahují společnost s výraznou intenzitou a frekvencí, přičemž jejich dopady závisí na resilienci dotčené společnosti. Efektivní nástroje redukce environmentálních rizik jsou spojeny se sociální aktivitou a učením na různých institucionálních úrovních a musí být založeny na rovnováze mezi individuálními a institucionálními přístupy prostřednictvím účasti na správě a řízení (participation a governance). Současný výzkum však nezřídka redukuje dvoustrannou podstatu participačního procesu a jen částečně analyzuje individuální aktivitu jako formativní prvek institucionálních rámců, což je velmi patrné zvláště ve střední a východní Evropě. V tomto projektu bylo využito víceúrovňového metodologického přístupu (1) k analýze determinant a mechanismů, jimiž se jednotlivci i instituce učí zmírňovat přírodní i technologická rizika, (2) k identifikaci a vysvětlení mechanismů, kterými pokrok získaný jednotlivci ovlivňuje institucionální rámce a organizační odezvu na rizikové procesy a naopak, (3) a zjištění, jak jsou tyto mechanismy ovlivněny politicko-společenským kontextem střední a východní Evropy.
Řešitelský tým:
Doc. Pavel Raška, Ph.D. (hlavní řešitel, PřF UJEP)
Prof. Petr Dostál, M.A., PhD.
RNDr. Libor Jelen, Ph.D.
doc. Ing. Lenka Slavíková, Ph.D. (FSE UJEP)
PhDr., RNDr. Jan D. Bláha, Ph.D. (PřF UJEP)
prof. RNDr. Tadeusz Siwek CSc. (PřF Ostravská univerzita)
Mgr. Tereza Aubrechtová (PřF Ostravská univerzita)
Hlavní výstupem projektu je publikace: Raška, P., Dostál, P., Siwek, T., a kol. (2018): Zmírňování povodňových rizik jako společenská praxe. Wolters Kluwer, Praha. 243 s.
Více informací zde/ For more information
Austria’́s Agency for Education and Internationalisation (OeAD), AÖCZ-Universitätslehrerstipendien, číslo projektu MPC-2023-01711
Období řešení: 01/2024
Graffiti is an aesthetic creation or a form of expression whose authors convey particular messages to public urban spaces. The interaction between graffiti and its environment is essential because graffiti often reacts to the urban place where it is created and vice versa. With regard to this aspect and also due to the fact that graffiti often contains a political message, it should be a topic of political geography as well. Recently, I have been trying to interpret the spatial occurrence of political graffiti based on my own concept of political symbolic space and to explore the possibilities of semiotic analysis in the interpretation of political graffiti internationally. For this, I would like to take the advantage of my research stay in Linz, with its unique graffiti scene, and establish cooperation with Professor Hoppe from the Katholische Privatuniversität Linz, who has been dealing with graffiti studies for a long time.
Hlavní řešitel:
RNDr. David Hána, Ph.D.
Supervisor:
Prof. Dr. Ilaria Hoppe (Katholische Privatuniversität Linz)
Grantová agentura Univerzity Karlovy, číslo projektu 265521
Název v angličtině: The influence of spatial context on voter decision-making in Czech parliamentary elections
Období řešení: 01/2021–12/2023
Hlavní náplní projektu je komparativní analýza vybraných aspektů volebního chování obyvatel typově odlišných regionů Česka s důrazem na význam kontextuálních faktorů. Vychází z předpokladu, že volič není jen izolovaný jedinec, nýbrž součást systému, ve kterém je jeho volební rozhodování výrazně ovlivňováno prostorovým kontextem lokality, kde žije. Ke stěžejním přínosům projektu bude patřit hlubší pochopení příčin územních rozdílů ve výsledcích českých parlamentních voleb, ale také teoreticko-metodologický rozvoj kontextuálního přístupu na poli propojujícím volební studie, sociologii a politickou geografii.
Řešitelský tým:
RNDr. Radek Pileček (hlavní řešitel)
RNDr. Tomáš Bendl
doc. RNDr. Tomáš Kostelecký, CSc.
Hlavní výstupy projektu (publikace v impaktovaných časopisech):
PILEČEK, R. (2021): The influence of mayors as candidates in the 2017 parliamentary elections on voter decision-making in Czechia. AUC Geographica, 56, 2, 234–247.
PILEČEK, R. (2024): Tactical Voting in Czechia: Forms and Determinants under Proportional Representation. Polish Sociological Review, 226, 2, 149–168.
Grantová agentura Univerzity Karlovy, číslo projektu 296221
Název v angličtině: A border as a factor of territorial changes in the Polish-Ukrainian borderlands and their perception by the local citizens
Období řešení: 01/2021–12/2022
Projekt se zaměřuje na proměny funkcí vnější evropské hranice a dopady těchto změn na prostředí polsko-ukrajinského přeshraničního regionu. Cílem projektu je poskytnout systematickou analýzu změn objektivních – (geo)politických a ekonomických. Zároveň je zkoumána subjektivní role změn – jejich percepce a dopady na kvalitu života místního obyvatelstva. Hlavním cílem projektu je porovnat projevy těchto proměn na opačných stranách hranice, tedy v členské (EU) a nečlenské části regionu.
Řešitelský tým:
Mgr. Alexandra Seidlová (hlavní řešitelka)
Mgr. Geti Mubeenová
RNDr. Vít Volný
Mgr. Kristýna Kvasničková
RNDr. Libor Jelen, Ph.D.
Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova
Faculty of Science, Charles University
Albertov 6, 128 43 Praha 2
Česko/Czechia
administrátor obsahu: David Hána
šablona webových stránek: ÚVT UK