Databáze politického graffiti


Chemisův mural v Nuslích. Foto: David Hána
Chemisův mural v Nuslích. Foto: David Hána


Zajímá Vás, kde se v Česku vyskytují politická graffiti a k jakým tématům se vyjadřují? Nebo se chcete přímo podílet na sbírání záznamů o jeho výskytu? Pak Vám představujeme unikátní otevřenou Česko-moravskou databázi politického graffiti a street artu, která vznikla ke vzdělávacím a výzkumným účelům pod patronací výzkumného týmu RegPol z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.


Co najdete v databázi (a co do ní můžete sami vkládat)?

  • politická graffiti tvoří neznámí autoři ve veřejném prostoru a obsahují srozumitelná politická sdělení (mohou být i jednoduchá, jako např. zkratka politické strany nebo symbol protestu ve stylu červených trenýrek spojených s bývalým prezidentem Zemanem), a to v nejširším slova smyslu (včetně např. environmentální, genderové, feministické, veganské a jakékoli jiné tematiky s politickým přesahem)

  • v databázi sledujeme všechny formy tvorby (spreje, fixy, barvy, křída, nálepky, plakáty, vyškrábané nápisy i reverse graffiti tvořené čistícími prostředky na špinavých plochách), politickou informaci může obsahovat i jiný typ graffiti (např. piece, tag), šablonová tvorba (stencil) nebo street art (kam můžeme pro tyto potřeby zařadit i legální muraly)

  • naopak nesledujeme graffiti na plochách, které jsou zřetelně přinesené odjinud či jsou k pohybu přímo určeny (např. vozy MHD a jiné dopravní prostředky) a není tedy možné je spojit s konkrétním místem

  • databáze je primárně určena pro sledování politického graffiti v Česku, pokud se však budete chtít podělit o politické graffiti, které najdete v zahraničí, budeme také rádi... záznamy je technicky možné ukládat z celého světa


K tvorbě databáze využíváme KoboToolbox, jednoduchou a volně dostupnou aplikaci, kam může každý uživatel zaznamenávat nalezená politická graffiti a street art a ve které si každý může zobrazit nasbíraná data v tabulce i v mapě. Pro správné zaznamenávání je vhodné používat chytrý telefon, vyplňovat formulář lze s připojením i bez připojení k internetu. Pro přístup k této databázi není nutná registrace, ani přihlášení.


Návod na používání KoboToolbox:

  • vše vyplňujte přímo na mobilu, jednoduše tak zaznamenáte polohu nalezeného graffiti a přiložíte k informacím i příslušnou fotku (proto je potřeba povolit sledování polohy a přístup k fotkám). Není potřeba mít připojení k internetu, aplikace umí záznamy nahrát později po jeho připojení.

  • doporučujeme pro Váš vlastní přehled a další práci s databází vyplňovat vlastní identifikátor (např. uživatelské jméno do aplikace, pokud se registrujete, nebo unikátní přezdívku - předem si zkontrolujte, zda už není v databázi použita)

  • jednoduše vyberte v kalendáři datum nalezení, dále Vás poprosíme o zaznamenání několika typologických informací, abychom udrželi databázi dostatečně přehlednou (pokud si u něčeho nebudete jisti, označte kategorii “Ostatní”)

  • nechali jsme i volné pole pro zaznamenání dalších zajímavých informací (např. stržení plakátu, přepsání nápisu, čitelnost, jazyk místní nebo mezinárodní apod.)

  • potřebujeme od Vás také potvrzení v posledním bodě formuláře, že můžeme získané informace a fotografický materiál dále využít pro vzdělávací a výzkumné účely (což platí i pro ostatní uživatele se stejnými úmysly)

  • také si můžete zobrazit dosud získaná data. V záložce Data najdete vlevo záložku Table se záznamy v tabulce a Map s jejich zobrazením v mapě. V ní si můžete své vlastní záznamy odfiltrovat pomocí tlačítka “Disaggregate by survey responses” vlevo dole, kde vyberete svůj zvolený identifikátor.


Zde jsou k dispozici odkazy na formulář pro záznam a na celkovou databázi (doporučujeme si odkazy uložit do záložek nebo jako zástupce na plochu mobilu, abyste se k nim kdykoli snadno dostali).


Formulář

Databáze

https://ee.kobotoolbox.org/x/guKhQyJz

https://kf.kobotoolbox.org/#/forms/a3BUKNqhPSvMTXX6VRPEpe/data/map


V případě, že využijete data z otevřené databáze pro svou práci, prosíme, uveďte citaci databáze i článku, na jehož základě databáze vznikla:

HÁNA, D. (2023): Česko-moravská databáze politického graffiti a street artu, https://kf.kobotoolbox.org/#/forms/a3BUKNqhPSvMTXX6VRPEpe/data/table

HÁNA, D., ŠEL, J. (2022): Political graffiti in the political symbolic space of Prague, Czechia. Urban Research & Practice, 15, 5, 679–698, https://doi.org/10.1080/17535069.2021.1902556

Děkujeme!



Poslední změna: 11. říjen 2024 10:10 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova

Faculty of Science, Charles University

Albertov 6, 128 43 Praha 2

Česko/Czechia


administrátor obsahu: David Hána

šablona webových stránek: ÚVT UK


Jak k nám