Uplatnění absolventů

Ptáte se, co dělá takový vystudovaný politický geograf? Stává se celebritou, objevuje se v médiích a komentuje veškeré dění kolem! Nu dobrá, vážně. Krom vizionářských schopností, kterými děsí své okolí, se absolventi dobře uplatní ve státní správě i soukromém sektoru. Přidáváme totiž ke geografickému vzdělání přidanou hodnotu – politické myšlení – a k politickému vzdělání zase geografické myšlení. Máte to zkrátka 2 v 1. Doufáme také, a je to náš neskromný cíl, že budeme jednou vychovávat také slušné a geograficky vzdělané politiky.


Pro Váš lepší přehled jsme se našich absolventů magisterského a doktorského studia po nějaké době zeptali, co dělají za práci, co je na jejich práci baví a jak jim v práci pomáhá politická a regionální geografie. Odpovědi budeme průběžně doplňovat...


Státní správa

Lenka Hellebrandová (Ministerstvo vnitra, osobní stránky)

"V současné době (již šestým rokem) pracuji na odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy na Ministerstvu vnitra. Mojí náplní práce je datová analytika z oblasti dostupnosti veřejné správy v území a také koncepční a analytická činnost v oblasti meziobecní a metropolitní spolupráce. Smysl práce vidím v možnosti podílet se na zásadních reformách a navázat tak na dřívější činnost albertovských geografů. Regionální a politická geografie mě naučila vnímat souvislosti mezi politickým rozhodováním, regionálním rozvojem a hlavně uvažovat dopady politických změn a politik do území. V neposlední řadě mi poskytla i statistické dovednosti, které vnímám jako hlavní konkurenční výhodu."


Jan Jelínek (Ministerstvo pro místní rozvoj, osobní stránky)

"Pracuji pro státní správu v oddělení urbánní politiky a strategií a zaměřuji se na inovace a mezinárodní spolupráci pro rozvoj českých měst. V praxi se jedná například o projekty z konceptu Smart Cities nebo jednání s Evropskou komisí. V mé práci mě drží to, že se čas od času podaří zrealizovat něco skutečně smysluplného, jako je například projekt sociálního začleňování OnStage, a také to, že se neustále setkávám s inspirativními řešeními z celé EU. Díky několika rokům studia politické a regionální geografie se dokáži zorientovat i ve složitých problémech a přijít s řešeními bez ohledu na to, jestli se jedná o jednání během českého předsednictví v Radě EU nebo o rozvoj menších českých měst."


Tomáš Burdych (Ministerstvo pro místní rozvoj, osobní stránky)

"Po absolvování politické a regionální geografie jsem začal pracovat na Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) v oddělení RE:START, kde pracuji jako konzultant problematiky českých uhelných krajů. Ve své práci se věnuji strategii RE:START a řeším transformaci uhelných krajů. Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj jsou stále i přes útlum těžební činnosti výrazně ovlivněny těžbou uhlí, která není v souladu s klimatickými cíli EU. Kraje se proto musí transformovat. Náplní mé práce je komunikace se zahraničními partnery, propojuju zmíněné kraje s uhelnými regiony/partnery v EU, pomáhám šířit informace o dobré praxi v zahraničí i u nás, nebo se účastním jednání se zástupci Evropské komise nebo dalšími partnery. Na této práci mě baví komunikace s lidmi z různých českých i zahraničních institucí a mám radost z úspěšně dokončených projektů/aktivit, které vedou ke zlepšení situace v našich „uhelných“ krajích. Velice si vážím toho, že ve své práci navazuji na znalosti získané během studia regionální a politické geografie. Jako student jsem se zabýval dopady těžební činnosti na regionální a socio-ekonomický rozvoj těžebních regionů vybraných zemí světa, právě znalost této problematiky, které jsem se věnoval i ve své diplomové práci, mi pomohla získat současnou pracovní pozici na MMR. Pokud hledáte stáž, nebo práci, tak mě můžete kontaktovat."


Anna Štěpánová (Český statistický úřad)

"V současnosti pracuji jako člen odboru šetření v domácnostech, v oddělení, které poskytuje (zejména programátorskou) podporu pro různá šetření, které probíhají s určitou periodicitou během roku. Na mé práci mě nejvíce baví různorodost, v jednu chvíli jsem v roli programátora, který se snaží splnit požadavky od metodických pracovníků, jindy dohlížím na správné nakládaní se získanými daty z terénu, nebo pomáhám najít řešení našim krajským pracovníkům, bez kterých by sběr dat nebyl možný. Ačkoliv můj obor působení spadá spíše do pole demografie/sociologie, prvky politické geografie se do mé práce promítají zejména v podobě členství Česka v Evropské unii. Většina šetření, se kterými se ve své práci setkávám, totiž neprobíhá jen na národní úrovni, ale ve všech 27 členských zemích EU. Jednotná metodika pak umožňuje porovnávat získané údaje mezi různými evropskými zeměmi. Zároveň celý ČSÚ dodržuje tzv. Kodex evropské statistiky, nástroj, který pomocí různých zásad definuje správné institucionální prostředí, procesy produkce statistik i jejich výstupy. Všechny členské statistické úřady se zavázaly tento kodex dodržovat a napomáhat tak k transparentnímu prostředí evropské statistiky."

Územní samospráva

Michal Koníček (Statutární město Kladno, osobní stránky)

"Oficiální náplní mé práce je koordinace mezinárodního projektu SPARCS (který ovšem v září 2024 končí) pro město, obecně se ale můžeme bavit o hledání a spravování různorodých mezinárodních projektů, které jsou primárně zaměřeny na přechod na udržitelné zdroje energie, snižování uhlíkové stopy měst, smart metering, využití konceptu IoT na úrovni města, a to napříč odbory (doprava, městská policie, životní prostředí), udržitelné způsoby přepravy atd. Práce je velmi pestrá, od vyplňování excelovských tabulek po cestování nebo náhled do fungování magistrátu města. Rozhodně není nouze o získávání nových kontaktů a potkávání zajímavých lidí, při kterém člověk využívá znalosti ze studia politické a regionální geografie. Obecně se v mezinárodních projektech setkávám s mnoha kolegy jejichž vzdělání souvisí s geografií. Ta totiž kloubí základní znalosti lokálních podmínek, např. historie, politického kontextu, ale třeba i schopnost analyzovat data atd."

Média

Filip Šusta (Česká televize)

"Na práci redaktora zpravodajství mě baví zejména její rozmanitost. Každý můj pracovní den je naprosto jiný a náplň práce je závislá na aktuálním dění. To je ale pro mě zároveň velký závazek, který mě nutí být neustále v obraze a orientovat se v domácím i zahraničním dění. A právě studium regionální a politické geografie mi poskytlo důležitý základ, ze kterého v práci stále čerpám."

Kultura

Adéla Koblížková (Kreativní Praha, osobní stránky)

"Již druhým rokem pracuji jako datový analytik v městské organizaci Kreativní Praha. Věnuji se zejména datovým projektům jako je například pražská mapa kultury (MAPK) či nástroj pro evaluaci a rozvoj pražských příspěvkových organizací. Na svojí pozici velmi často využívám práci v geoinformačních systémech či v nástroji SPSS pro zpracování nejrůznějších sociologických šetření, což jsem se naučila právě během studia politické a regionální geografie. Kromě toho je nedílnou součástí působení naší organizace práce ve veřejném prostoru, participace kulturních aktérů ale i širší veřejnosti. Studium regionální a politické geografie mi v tomto případě dalo základ pro porozumění městského a územního plánování a dopadů politických rozhodování na lokální rozvoj."

Doprava a logistika

Kryštof Materna (Toll4Europe GmbH)

"Práce spočívá v integraci evropských mýtných systémů do interoperabilní palubní jednotky pro nákladní dopravce v rámci služby EETS. Praktická náplň spočívá v implementaci nových zemí, v nichž je možné palubní jednotky pro výběr mýta používat, datové analýzy a řešení požadavků a problémů Sales Partnerů, kteří tuto palubní jednotku přeprodávají koncovým zákazníkům. Na práci mě baví její dynamičnost a evropský přesah (jednotlivé státy kromě národních provozovatelů mýta postupně akceptují i výběr mýta přes soukromé společnosti nabízející interoperabilní palubní jednotky fungující ve více státech). Politické a regionální geografie se mé práce dotýká jen nepřímo a okrajově, nicméně v obecné rovině mi v práci dodnes pomáhá její studium díky pochopení významu, dosahu a aktuálnosti evropské integrace, v konkrétní rovině mi výrazně pomáhá úroveň statistické analýzy dat při studiu a schopnost geografů prezentovat rychlé a přehledné výstupy z nepřehledných dat. Mohu z pracovní praxe potvrdit, že tyto schopnosti jsou u "albertovské geografické školy" v mezioborovém i mezinárodním srovnání rozhodně nadprůměrné."


Jan Šel (Správa železnic)

Co dělá za práci: "Systémový inženýr ŽDC (tvorba železničních map)"

Co ho na jeho práci baví: "Těžká otázka:) Asi jasná aplikace v praxi a možnost podílet se na tvorbě nových projektů (vývoj nových aplikací pro mapování)."

Jak mu v práci pomáhá politická a regionální geografie: "Obecně spíše v účasti na terénních výzkumech a zpracování výstupů z nich."

Telekomunikace

Filip Förstl (T-Mobile CZ, osobní stránky)

"Pracuji jako datový věděc a analytik ve společnosti T-Mobile, kde mám na starost zpracování datových analýz a výstupů pro zákazníky z veřejného i soukromého sektoru na základě časoprostorových signalizačních dat ze sítě. Na této práci mě baví pestrost, nerituálnost a zajímavost jednotlivých úkolů a projektů. K práci je potřeba jistá znalost regionální geografie, stejně jako analytické schonosti, kdy mi předměty typu statistických a prostorových analýz daly dobrou průpravu k tomu oboru."

Finanční sektor

Tomáš Křivohlávek (KBC Asset Management, osobní stránky)

"Pracuji jako kreditní analytik specializující se na korporátní dluhopisy spekulativního stupně ve společnosti KBC Asset Management (vlastník ČSOB Asset Management). Moje náplň práce zahrnuje analýzu jednotlivých firem, ale také sledování vývoje na finančních trzích. Studium Regionální a politické geografie bylo vhodným doplňkem mého ekonomického vzdělání, díky čemuž jsem získal širší přehled. To mi nyní pomáhá lépe chápat regionální rozdíly mezi jednotlivými trhy a interpretovat geopolitické události, které ovlivňují globální finanční trhy."

Věda a výzkum

David Vogt (Západočeská univerzita v Plzni, osobní stránky)

"Již pátým rokem pracuji jako odborný asistent na katedře geografie Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni. Jelikož učím různé předměty, baví mě rozmanitost jejich zaměření, potažmo zaměření geografie. Zajímavé jsou také rozličné výzkumné projekty, u kterých oceňuji možnost řešit různé úkoly s pomocí GIS, hledat nová řešení apod. Ať už jde o problematiku revitalizace měst nebo hospodaření se srážkovou vodou, vždy v nich lze nalézt i politicko-geografické aspekty. Absolvování doktorského studia politické a regionální geografie (po studiu geografie sociální, ovšem rovněž s politicko-geografickým zaměřením ročníkové a diplomové práce) mi pochopitelně nejvíce pomáhá při výuce předmětu Politická a kulturní geografie, který jsem převzal po jiném členovi REGPOLu, ale také třeba u předmětu Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech. Právě schopnost vnímat procesy a jevy na různých hierarchických úrovních, jejich souvislosti, ale i odlišnou a proměnlivou důležitost, je podle mě klíčovým přínosem geografie, zejména té regionální a politické. Dále považuji za velmi významnou schopnost využívat pro vizualizace a analýzy geoinformační technologie. Jakkoli tuším brněnští geografové před několika lety přišli s propagačním tričkem s výčtem činností, které geograf nedělá, zahrnujícím i tvorbu map, domnívám se, že je dobře, že základní aktivní znalost GISů není omezena pouze na kartografy či geoinformatiky."


Poslední změna: 26. srpen 2024 10:02 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova

Faculty of Science, Charles University

Albertov 6, 128 43 Praha 2

Česko/Czechia


administrátor obsahu: David Hána

šablona webových stránek: ÚVT UK


Jak k nám