Centrum pro výzkum otázek regionální a politické geografie

Centrum pro výzkum otázek regionální a politické geografie (mezi námi přátelsky nazývané REGPOL) je výzkumným týmem na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Hlavním cílem naší vědecké i pedagogické práce je zkoumat, diskutovat a prezentovat různorodá témata politické a regionální geografie na odlišných a vzájemně propojených měřítkových úrovních – globální, evropské, národní, regionální i lokální.


Napadlo Vás někdy, co mají společného občanské protesty na Letenské pláni, konflikt v Jemenu, projev bývalého prezidenta Trumpa, graffiti odsuzující útok Ruska proti Ukrajině, utkání fotbalové reprezentace Srbska a Albánie, plot proti migrantům mezi Maďarskem a Srbskem, volby do zastupitelstva v Horním Jiřetíně? Na první pohled vůbec nic. Pokud ale přece jen máte pocit, že by spolu alespoň část témat mohla souviset, zajímáte se o svět tak jako politický geograf.

Všechna zmíněná témata totiž mají politický podtext a mají nějaký vztah k prostoru. A to je přesně to, o čem je politická geografie. Odborně řečeno, je to ta část geografie, která se zabývá vlivem politiky a z ní vyplývajících konfliktů (ne nutně ozbrojených) na utváření sociálního i fyzického prostoru v různých měřítkových úrovních. A také obráceně tím, jak tento prostor a jeho prostředí ovlivňují politiku a konflikty. Možná dost suchopárně řečeno, ale sdělení je jasné:

Politika je v podstatě všude kolem nás, ať chceme, nebo ne, a je dobré se v politických procesech orientovat a rozumět jim. Denně jsme totiž jejími aktivními či pasivními účastníky. Většinou na úrovni lokální (třeba při rozhodování o obecním bydlení, výstavbě nového pomníku) či regionální (stavba obchvatů na krajských silnicích, dostupnost středních škol), ale někdy naše životy ovlivňují i globální události. Všichni asi víme, jak jsme zmíněné napadení Ukrajiny pocítili při dražším tankování benzínu, zhoršení dostupnosti bydlení, zdražení veřejné dopravy, energií i některých potravin a léků.

Stále ještě pochybujete, jestli je náš obor zajímavý, neřku-li zábavný? Tak vězte, že se také zabýváme tak netradičními tématy jako je geografie sportu, politickým graffiti či birogeografií, jak nazýváme disciplínu o výzkumu geografie výroby, distribuce a spotřeby piva. Prostě sledujeme a studujeme společenský život kolem nás, chceme mu rozumět, a proto nás geografie baví.


GEOGRAPHY IS TRENDY AND POLITICAL GEOGRAPHY RULES!


Máte dotaz ?
Kontakty

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova

Faculty of Science, Charles University

Albertov 6, 128 43 Praha 2

Česko/Czechia


administrátor obsahu: David Hána

šablona webových stránek: ÚVT UK


Jak k nám